Małgorzata Biniek Life & Job Coach. “Aby przebyć tysiąc mil, trzeba zrobić pierwszy krok.”


Facebook Instagram Dobry Coach
  •  Inspiracja   •  Przestań wierzyć we wszystko, co myślisz!

Przestań wierzyć we wszystko, co myślisz!

Wiele się mówi o tym, że aby zmienić swoje życie należy zmienić sposób myślenia. Tylko co to tak naprawdę oznacza? Dla wielu brzmi ten postulat brzmi nieco abstrakcyjnie. Każdego dnia, niemal w każdej chwili rozmawiasz sama/sam ze sobą. Wspominasz, to co się zdarzyło wcześniej, zadajesz sobie pytania, rozwiązujesz problemy,  komentujesz wydarzenia bieżące. Treść Twojego wewnętrznego monologu może być pozytywna lub negatywna: pełna zaufania do życia lub nieufności, skoncentrowana na zaletach  lub wadach, wspierająca  lub deprecjonująca. Prowadzenie codziennego monologu wewnętrznego ma charakter nawykowy. Prawie nigdy nie zastanawiasz się nad nim i nie moderujesz go świadomie. Ten automatyczny strumień myśli odzwierciedla Twoje głęboko zakorzenione przekonania na temat siebie i świata.

Skąd się biorą przekonania? Wiele z nich ma swoje korzenie w dzieciństwie. W największym skrócie są  skutkiem tego za co opiekunowie nas chwalili, co krytykowali, dlaczego nas nagradzali lub karali, jak oceniali i komentowali rzeczywistość. Duża część przekonań powstaje na bazie naszych osobistych doświadczeń, inne są tak rozpowszechnione, że przynależą całym grupom społecznym. Przekonanie jest  głębokim przeświadczeniem że to, co o czym myślimy lub mówimy, jest prawdą i ten nasz sposób myślenia uważamy za właściwy. Obraz rzeczywistości stworzony na bazie przekonań traktujemy jako fundament życia. Mechanizm ten służy adaptacji, ale musisz sobie uświadomić, że celem przekonań jest upraszczanie rzeczywistości, a nie przedstawienie prawdy o niej. Niestety bardzo często zamiast czynić życie łatwiejszym, przekonania stają się dla nas wielkim obciążeniem i uniemożliwiają rozwój. Dlatego warto się przyjrzeć jaki repertuar myśli serwujesz sobie każdego dnia i zweryfikować go pod kątem użyteczności i prawdziwości.   Jak zmienić przekonania?  Weźmy na tapetę pierwsze z brzegu przekonanie, które wiele/wielu z nas uważa za prawdę: “Tylko ciężką pracą ludzie się bogacą”. Zadaj sobie pytania:

  • Czy na pewno to zdanie jest prawdziwe?
  • Co by było gdyby to nie była prawda?
  • Jakie znasz  przykłady, które przeczą tej zasadzie? A znasz takie na pewno!
  • Jak byś się czuła/czuł, gdyby to nie była prawda?
  • Co byś zrobiła/zrobił, gdyby to nie była prawda?

Często gdy już zaczynasz dopuszczać do siebie myśl, że twoje dotychczasowe przekonanie nie jest prawdą, pojawia się strach. Tak naprawdę w głębi serca boisz się, że wszystko to, w co wierzyłeś, okaże się fałszem, a twój domek z kart zawali się. Kurczowo trzymasz  się starego światopoglądu, nie dopuszczając myśli, że mogłeś się mylić. Walczysz o swoją prawdę i chcesz do niej przekonać jak największą liczbę osób, aby czuć się bezpiecznie.

Zobacz drugą stronę medalu. Zamień myśl: “Tylko ciężką pracą ludzie się bogacą “ na stwierdzenie: “Praca sprawia mi przyjemność i daje satysfakcję finansową”  Czujesz różnicę? Możesz sobie mówić:  “Jestem gruba” lub “Mam apetyczne ciało” Możesz ukarać się stwierdzeniem  “Jestem niezdecydowany” lub wesprzeć się myślą:  “Są sytuacje, których potrafię podejmować decyzje” Możesz pomyśleć “Znowu się zbłaźniłem” lub zamienić to na “Mam prawo być sobą’  Na świecie jest 7,9 mld ludzi i  każdy postrzega rzeczywistość nieco inaczej z powodów kulturowych, środowiskowych, klimatycznych, osobniczych etc.  Biorąc pod uwagę tę perspektywę, przekonanie, że Twój sposób myślenia o rzeczywistości jest jedyny słuszny, jest kompletnie nieracjonalne. Rozpocznij zmianę już dziś. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zapraszam do kontaktu. Przestań wierzyć we wszystko, co myślisz!